Hírek
2011. December 18. 07:37, vasárnap |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
Rendkívüli állapotot hirdettek
Rendkívüli állapotot és kijárási tilalmat hirdettek szombaton az előző napi zavargások nyomán a nyugat-kazahsztáni Zsanaozen városában.
Erről Nurszultan Nazarbajev kazah elnök hozott döntést a közép-ázsiai köztársaság nemzetbiztonsági tanácsának szombati rendkívüli ülésén. A rendkívüli állapot intézkedéseit egyelőre január 5-ig vezették be a városban, ahol este 11 órától reggel hétig kijárási tilalom van érvényben.
Nazarbajev rendkívüli hatalommal felruházott városparancsnokot nevezett ki, akinek feladatai köré tartozik, hogy betartassa a korlátozó intézkedéseket, köztük a gyülekezéseket tiltó rendelkezéseket, a szabad mozgás korlátozását, a televíziók és a rádiók felhasználását mozgósításra.
A hivatalos adatok szerint a százezer lakosú Zsanaozenben, a korábbi nevén Novij Uzeny olajipari városban a pénteki tömeges rendbontásokban tizenegyen haltak meg – korábban csak öt halottról szóltak a beszámolók –, és 75 sebesült került kórházba, köztük hat rendőr. Ellenzéki becslések szerint hetven halottja van az erőszakcselekményeknek, és a sebesültek száma meghaladja a hétszázat. Az ellenzék Almatiban rokonszenvtüntetést kezdett szombaton a zsanaozeni eseményekkel összefüggésben.
Az elbocsátott olajbányászok felgyújtották a városi önkormányzat épületét és az egyik energetikai vállalat helyi képviseletét, üzleteket és bankautomatákat fosztottak ki. A városban már több mint fél éve tapinthatóan feszült a légkör, az olajipari munkások elégedetlenek a bérükkel, munkakörülményeikkel, ezért többször munkabeszüntetésekkel igyekeztek érvényt szerezni követeléseiknek.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 20. 07:12, kedd | Külföld
Francia uniós biztos: az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére
Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását
2026. Január 19. 07:21, hétfő | Külföld
Brit miniszterelnök: nem helyénvaló NATO-szövetségeseket vámokkal fenyegetni Grönland ügyében
Keir Starmer brit kormányfő vasárnap közölte Donald Trump amerikai elnökkel, hogy nem helyénvaló, ha az Egyesült Államok vámokkal fenyegeti saját NATO-szövetségeseit a Grönland feletti szuverenitásról folyó vitában.
2026. Január 19. 07:20, hétfő | Külföld
Egy év alatt 130 milliárd dollárral nőtt az orosz aranytartalék értéke
Az orosz aranytartalék értéke a nemesfém drágulása miatt egy év alatt rekord nagyságban, 130 milliárd dollárral (43 ezer milliárd forint) nőtt – jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség az orosz központi bank adataira hivatkozva.

