Hírek
2020. Július 01. 07:15, szerda |
Külföld
Forrás: mti
Németország átvette az Európai Unió soros elnökségét

Szerdától hat hónapig Németország tölti be az Európai Unió soros elnökségét, Berlin Horvátországtól vette át, majd januárban Portugáliának adja tovább a tisztséget.
Az "Együtt Európa talpra állításáért" mottójú elnökség alatt Németország elsősorban a koronavírus-járvány elleni küzdelemre, a gazdasági károk helyreállítására akar fókuszálni. Eredetileg, a válság kirobbanását megelőzően természetesen más kérdések álltak a tervek középpontjában, például az EU külső határainak védelme, a Kínához fűződő kapcsolatok, a klímaváltozás.
Fontos feladat a következő többéves keretköltségvetés elfogadása, Brüsszelben abban reménykednek, hogy az egyelőre fennálló nézetkülönbségek ellenére erre akár már júliusban sor kerülhet. Németországra vár az Egyesült Királyság európai uniós kilépését követő átmeneti időszak lezárása is.
A rotációs elnökség az EU új alapszerződése, a 2009-ben hatályba lépett Lisszaboni Szerződés óta valamelyest vesztett korábbi jelentőségéből, főként amiatt, hogy a tagországok állam, illetve kormányfőit magában foglaló Európai Tanácsnak már saját elnöke van, a külügyi tanács üléseit pedig az elnöklő állam külügyminisztere helyett már az uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő vezeti. A többi szakminiszteri ülésen azonban továbbra is az érintett ország feladata a napirend kialakítása, az álláspontok közelítése és a kompromisszumok elérése.
Magyarország 2011 első felében töltötte be először az Európai Unió elnökségét, és 2024-ben kerül ismét sorra.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 28. 07:58, péntek | Külföld
Vlagyimir Putyin: komolyan kell venni a Grönlandra vonatkozó amerikai igényt
Az Egyesült Államok régóta tervezi Grönland annektálását, az erre vonatkozó igényt komolyan kell venni - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Murmanszkban, egy a sarkvidék jövőjéről tartott fórum plenáris ülésén.
2025. Március 26. 07:42, szerda | Külföld
Fehér Ház: az amerikai-orosz és amerikai-ukrán tárgyalásokon sikerült megállapodni a fekete-tengeri hajózás biztonságáról
2025. Március 23. 09:16, vasárnap | Külföld
Ferenc pápa vasárnap elhagyja a kórházat, és visszatér a Vatikánba
Ferenc pápa vasárnap elhagyja a kórházat, és visszatér a Vatikánba - jelentette be Sergio Alfieri, a Ferenc pápát kezelő orvoscsoport vezetője a Gemelli-klinikán szombat este.
2025. Március 21. 07:30, péntek | Külföld
Donald Trump: az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritka földfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával
Az Egyesült Államok nagyon rövid időn belül megköti a ritka földfémek kitermeléséről szóló megállapodást Ukrajnával - közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.