Hírek
2015. Január 07. 06:00, szerda |
Belföld
Forrás: onlinejogsebesz.hu
Lakáseladás a közvetítő iroda kikerülésével? – Jogos kérdés
Ingatlanirodán keresztül jelentkezett egy vevő egy meghirdetett lakásra, de végül a vásárló kikerülni az ingatlanos céget a jutalékfizetés kikerülése miatt. Mit tegyen a tulajdonos? Erre válaszol az onlinejogsebesz.hu.
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
Egy lakást próbálok eladni, több közvetítőnél is bent van (kizárólagosság nélkül), és magam is hirdetem internetes portálokon. Jelentkezett egy vevő, első ízben ingatlanirodán keresztül, később közvetlenül velem tárgyalt. Tett számomra elfogadható ajánlatot is, de ki akarja kerülni a közvetítőt, mondván, hogy nem írt alá megtekintési nyilatkozatot, összesen egyszer beszélt telefonon és egyszer személyesen az iroda emberével, ennek nincs nyoma, ezért ez úgy minősül, mintha köztük nem jött volna létre kapcsolat. Magam ezzel szkeptikus vagyok, attól tartok, ha eladom neki közvetlenül a lakást, a közvetítő cég rajtam fogja követelni a jutalékot, amit a vevő nem akar megfizetni. Köszönöm a választ.
2014. 11. 17.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
Mindenképpen meg kell vizsgálni az ingatlanközvetítés tárgyában kötött megbízási szerződést, hogy a kikötött jutalék milyen feltételek teljesülése esetén jár az ingatlanközvetítőnek. A szerződések teljesítése során a feleket együttműködési és tájékoztatási kötelezettség terheli, ezért az adásvételi szerződés létrejöttéről a közvetítőt nyilvánvalóan tájékoztatni kell, ennek elmulasztása hátrányos jogkövetkezményekkel járhat. Másrészt az ingatlan eladása okot ad az ingatlanközvetítői megbízás megszüntetésére, amelyet kezdeményeznie kell, ennek elmulasztása szintén hátrányokkal járhat.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon, a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Balogh Krisztina ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 22. 16:00, szerda | Belföld
Bóna Szabolcs: ideje visszaadni az agrárkamarát a gazdálkodóknak
Ideje visszaadni az agrárkamarát a gazdálkodóknak - írta az agrár- és élelmiszergazdaságért felelős miniszter a Facebook-oldalán kedden.
2026. Július 22. 14:00, szerda | Belföld
Forsthoffer Ágnes: azon dolgozom, hogy kevesebb legyen az indulat és több a kölcsönös tisztelet
Kevesebb indulat és több kölcsönös tisztelet megteremtésére törekszik Forsthoffer Ágnes, a köztársasági elnök jogköreit gyakorló házelnök, aki erről kedden napirend előtt beszélt az Országgyűlés ülésén.
2026. Július 22. 12:00, szerda | Belföld
Benyújtotta a kormány az ügynökakták feltárásáról szóló törvényjavaslatot
A lezárult társadalmi egyeztetés eredményeinek figyelembevételével benyújtotta a kormány a parlamentnek az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárását lehetővé tévő törvényjavaslatot
2026. Július 22. 12:00, szerda | Belföld
Trenkwalder: meghaladta a 2400 forintot a fizikai dolgozók átlagos órabére idén a második negyedévben
A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2430 forint volt a második negyedévben, ami 8,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért 2240 forintos szintet

