Városlista
2026. április 30, csütörtök - Katalin, Kitti

Hírek

2012. Július 28. 09:27, szombat | Belföld
Forrás: mno.hu

Így van tele motorcsónakkal a Balaton

Így van tele motorcsónakkal a Balaton

Trükkökkel szereznek sokan engedélyt jachtjaiknak a Balatonon. A motoros hajókat több mint egy évtizede törvény tiltotta ki a tóról.

Sokan azonban vízi taxiként jegyeztetik be hajójukat, de az is előfordul, hogy vitorlásegyesületet alapítanak, így motorcsónakjuk – a hivatalos megfogalmazás szerint legalábbis – kísérőhajóként mentesül a tiltás alól.

A Balatonon csak a vízi mentők, a vitorlásegyesületek, vagy a vízi taxit üzemeltető társaságok használhatnak motorcsónakot, ezért sokan trükköznek és így jegyeztetik be a járműveket.

– A kikötőinkben is látok még olyan, két-három emeletes hajót, amiknek a tetejéről kíváncsi lennék, hogyan tudnának akár egy mentést végrehajtani. Gyakorlatilag alkalmatlanok erre, ennek ellenére az engedélyt mégis megkapják – jelentette ki a Balatoni Hajózási Sport Egyesület edzője, Dániel Gábor
Többen papíron létező vízi taxi céget is létrehoznak a cél érdekében. A Balatoni Hajózási Zrt. egy 13 személyes jachtot üzemeltet vízi taxiként. A cég állomásfőnöke, Kovács Miklós azt mondja: kevés legális konkurenciájuk van, mert az engedély megszerzése nem egyszerű.

Az engedélyeket a Nemzeti Közlekedési Hatóság adja ki évente, a rendeltetésszerű használatot pedig a vízi rendészet ellenőrzi. Bár a trükközőket nehéz kiszűrni, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetőjének elmondása szerint a visszaélések száma az elmúlt 15 évben jelentősen csökkent: míg egy évtizede több mint 100 motorcsónak volt vízi mentőként bejegyezve a tavon, addig ma már csak 30.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 30. 11:00, csütörtök | Belföld

Telex - Orbán Viktor: liberális kormányzás és nemzeti ellenzék időszaka kezdődik

A választással a 16 évig tartó nemzeti kormányzás korszaka lezárult, egy új időszak, a liberális kormányzás és a nemzeti ellenzék időszaka kezdődik

2026. Április 30. 11:00, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: hasznos és konstruktív megbeszélést folytattam António Costával, az Európai Tanács elnökével

Hasznos és konstruktív megbeszélést folytattam António Costával, az Európai Tanács elnökével - közölte Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, miniszterelnök-jelölt szerdán este a Facebook-oldalán.

2026. Április 30. 07:25, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: hamarosan érkeznek az uniós források

Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra - közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.

2026. Április 29. 13:00, szerda | Belföld

Kamatdöntés - Varga Mihály: egyhangúlag döntött a monetáris tanács az alapkamat szinten tartásáról

Egyhangúlag és egyetlen napirendi javaslatként döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az alapkamat szinten tartásáról