Hírek
2026. Június 02. 16:18, kedd |
Helyi
Forrás: Szalóky Zsolt
Emlékhely őrzi tovább Deák Ferenc pápai tartózkodásának emlékét
Ünnepélyes keretek között avatták fel kedden délután Deák Ferenc egykori pápai lakóházának emléket állító táblát a Korona utcában.
Az új emlékhelyet Pápa Város Önkormányzata alakította ki azt követően, hogy a korábban a ház falán elhelyezett emléktábla lekerült az épületről.
Az eseményen Grőber Attila polgármester idézte fel a „haza bölcsének” pápai kötődését. Mint elmondta, Deák Ferenc az 1812–1813-as tanévben tanult a pápai Bencés Algimnáziumban, a mai Türr István Gimnázium jogelődjében. Ebben az időszakban a mai Korona utcai házban lakott.
A városvezető emlékeztetett arra, hogy az épület időközben elveszítette műemléki védettségét, a közelmúltban felújították, tulajdonosa pedig jelezte, hogy nem kívánja visszahelyezni a korábbi emléktáblát az ingatlan falára.
– Az emléktáblának nem egy helytörténeti múzeumban van a helye, hanem annak a háznak a közelében, ahol Deák Ferenc pápai évei alatt lakott. Ezért döntöttünk úgy, hogy emlékhelyet hozunk létre a ház előtt – fogalmazott Grőber Attila.
Beszédében történelmi visszatekintést is tett. Felidézte, a korabeli pápai lapok 1887-ben azt kívánták: Deák szellemisége és elvei minél több követőre találjanak azok között az államférfiak között, akik Magyarország sorsát alakítják.
– Ma ugyanezt kívánjuk Magyarországnak, ma ugyanezt kívánjuk hazánknak – hangsúlyozta a polgármester.
Grőber Attila felidézte azt is, hogy az eredeti emléktáblát 1935-ben a pápai születésű dr. Lázár Andor igazságügy-miniszter avatta fel. Beszédéből egy gondolatot is idézett, amely szerinte ma is aktuális üzenetet hordoz.
A polgármester úgy fogalmazott: a nemzet nem attól lesz erősebb, ha tagjai egymást próbálják legyőzni vagy „megfojtani”, hanem attól, ha erejüket közös célok érdekében, egymással együttműködve használják fel.
– A magyar nemzet akkor lesz erős, ha azt az erőt, amely bennünk, magyarokban él, nem egymás legyőzésére fordítjuk, hanem arra, hogy együtt dolgozzunk Magyarország jövőjéért – mondta.
Az emlékhely létrehozásában közreműködőknek is köszönetet mondott. Kiemelte Budai Attila szerepét, aki a márványtömböt adományozta, valamint Járóka Attila pápai kőfaragó mestert, aki lecsiszolta a követ és elhelyezte rajta az emléktáblát.
Beszéde végén Deák Ferenc egyik legismertebb gondolatát idézte, amely szerinte ma is irányt mutathat:
– A hatalom csak eszköz, a végcél a népek boldogítása.
A polgármester arra kérte a Türr István Gimnázium közösségét, hogy a jövőben is őrizze és ápolja Deák Ferenc emlékét, és évről évre közösen emlékezzenek meg a haza bölcséről ezen a helyen.
Az ünnepségen közreműködött Borda Hanna, a Türr István Gimnázium AJTP-programjának kilencedik évfolyamos tanulója is. Az esemény koszorúzással zárult.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 23. 09:27, csütörtök | Helyi
2028-ra kapott időpontot egy beteg gerinc-MR-vizsgálatra a Veszprém megyei kórházba
A Veszprém Vármegyei Csolnoky Ferenc Kórház egyik betege egy 2028. januári napra kapott időpontot gerinc-MR-vizsgálatra – derül ki abból a beutalóból, amelyet Kunetz Zsombor eü. szakértő posztolt a Facebook-oldalán.
2026. Július 22. 11:19, szerda | Helyi
Szénabálák égtek Marcaltőnél
A tűzoltók három vízsugárral fékezték meg a lángokat.
2026. Július 22. 07:33, szerda | Helyi
Forgalmi és parkolási korlátozások a Március 15. téren
Az E.ON tájékoztatása szerint 2026. július 21. és július 24. között transzformátor-állomás cseréje miatt ideiglenes forgalmi és parkolási korlátozások lépnek életbe Pápa belvárosában, a Március 15. téren.
2026. Július 21. 20:09, kedd | Helyi
Országos bajnokságot rendeznek a Bakonyban – kerékpárosokra kell számítani az erdei utakon
Július 26-án, vasárnap rendezik meg a Bakony Gravel Országos Bajnokságot, amelynek versenyközpontja a Huszárokelőpusztai Vadászház lesz.

