Városlista
2024. április 23, kedd - Béla

Hírek

2012. Június 11. 05:00, hétfő | Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Csak kevés kell a legpusztítóbb gyermekbetegségek leküzdéséhez

Csak kevés kell a legpusztítóbb gyermekbetegségek leküzdéséhez

Az UNICEF új jelentésében a gazdagabb és a szegényebb sorsú gyerekek halandósági rátái között feszülő szakadék csökkentésének lehetőségeiről ír, különös figyelmet fordítva a tüdőgyulladásra és a hasmenéses járványokra, hiszen ezek okozzák a legtöbb halálozást az öt év alatti nehéz körülmények között élők körében.

Az UNICEF új jelentése, amely a Tüdőgyulladás és hasmenés: Küzdelem a legszegényebb gyermekek halálos betegségei ellen címet viseli, arra hívja fel a figyelmet, hogy nagyobb elkötelezettséggel, figyelemmel és hatékonyabb támogatással számtalan lehetőség nyílik a halálozási rés csökkentésére. „Pontosan tudjuk, hogyan küzdhető le a tüdőgyulladás és a hasmenés, az a két betegség, amely a legkeményebben sújtja a legszegényebbeket” – mondta Antony Lake, az UNICEF főigazgatója. „Az egyszerű intézkedések összpontosításával sikeresen le lehet küzdeni ezt a két akadályt, amely a gyermekhalandóság csökkentésének útjában áll, megteremtve ezzel az esélyt minden gyermek számára a növekedésre és fejlődésre.”

Világszinten a tüdőgyulladás és a hasmenés okolható az öt éven aluli gyermekek egyharmadának a haláláért. Ez évente megközelítőleg több mint 2 millió elvesztett gyermekéletet jelent. A két betegség által okozott halálozások 90 százaléka a szub-szaharai Afrikában és Dél-Ázsiában történik.

Mivel a két kór megelőzése és kezelése sok átfedést mutat, a következő egyszerű lépésekre kellene kiemelten koncentrálni: oltóanyag ellátás javítása, az anyák bátorítása a szoptatásra, szappanhasználat ösztönzése, a tiszta ivóvízhez és megfelelő egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés javítása és természetesen biztosítani kell a hasmenéstől szenvedő gyermekek számára a kiszáradás elleni szerek, a bakteriális tüdőgyulladásban szenvedők számára pedig a megfelelő antibiotikumok eljuttatását.

Az UNICEF szóban forgó jelentése röviddel a gyermekhalandóság elleni világméretű kezdeményezés megindulása előtt fog megjelenni. Az Etiópia India és az Egyesült Államok kormánya által összehívott konferenciát 2012. június 14-15-én tartják Washingtonban, amelyen közel 700 vezető személy, nemzetközileg elismert szakértő, illetve a magán- és civilszféra képviselői vesznek majd részt.

A gyermekéletek megmentésére igen nagy az esély, amennyiben a tüdőgyulladás és hasmenés elleni orvosilag igazolt, ugyanakkor költséghatékony intézkedéseket képesek vagyunk a leginkább rászoruló gyermekek irányába összpontosítani. A jelentés szerint a világ 75 legmagasabb gyermekhalandósági rátával rendelkező országában megközelítőleg 2 millió életet lehetne megmenteni pusztán azzal, ha ezen országok teljes öt éven aluli gyermeklakossága megkapná azokat az alapvető egészségügyi ellátásokat, amelyekhez az itt élők legtehetősebbjeinek 20 százaléka már hozzájut.

A jelentés az elmúlt évtizedben tapasztalható számos előrelépést és kihívást is bemutat. A tüdőgyulladás tüneteivel rendelkező gyermekek megfelelő orvosi ellátása esetleges, az érintettek kevesebb, mint egyharmada kap antibiotikumos kezelést. A hasmenés elleni hagyományos, alacsony költségű gyógymód, a szájon át adagolható rehidráló só a rászoruló gyermekek alig egyharmadához jut el a fejlődő világ országaiban. Mindez sajnos a gyermekhalandóság elleni küzdelem kudarcát mutatja. A csecsemőket a legegyszerűbb és leghatékonyabb módon a szoptatással lehet megóvni a betegségektől. Jelenleg a fejlődő országokban a hat hónaposnál kisebb csecsemők mindössze 40 százalékát táplálta édesanyjuk közvetlenül. Ezzel elveszítik a szükséges védelmet a baktériumokkal szemben. A fejlődő országokban a szegényebb rétegek sokkal kisebb eséllyel jutnak hozzá az életmentő beavatkozásokhoz mint a tehetősebbek.

A hasmenést és a tüdőgyulladást megelőző legújabb oltások már elérhetőek. A jelentés szerint a legtöbb alacsony jövedelmű ország már forgalomba helyezte a B típusú Haemophilus Influenza (HIB) elleni oltóanyagot. Bár a tüdőgyulladás elleni kombinált védőoltások egyre inkább hozzáférhetőek a fejlődő országokban is, minél előbb lépéseket kell tenni annak érdekében, hogy ezeket az alapvető immunizációs programokba is beépítsék.

Az innováció is jelentős javulást hozhat a területen. A cink és amoxicillin tabletták, illetve az ízesített rehidráló só sokkal praktikusabb és gyermekbarátabb megoldást kínál, a távközlési technológia fejlődése (SMS, mobiltelefon) pedig lehetővé teszi az egészségügyi dolgozók számára, hogy könnyebben tudjanak kapcsolatot tartani a távolabbi közösségekkel és azokkal a térségekkel, ahol a gyermekek nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 22. 10:07, hétfő | Életmód

MME: ne vigyük haza a madárfiókákat és más állatkölyköket!

Ne vigyük haza a madárfiókákat és más állatkölyköket, őzgidákat, nyúl-, nyest- és mókuskölyköket, vadmalacokat! - kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

2024. Április 21. 11:30, vasárnap | Életmód

Alapítása 2777. évét ünnepli Róma

Császárok, szenátorok, matrónák és gladiátorok felvonulásával ünneplik Róma 2777. születésnapját vasárnap, amelyet a legenda szerint Romulus és Remus április 21-én alapított.

2024. Április 19. 15:03, péntek | Életmód

Novemberben kerül országszerte a mozikba Herendi Gábor új filmje

Novemberben 28-tól kerül a országszerte a magyar mozikba Herendi Gábor Futni mentem című új romantikus vígjátéka.