Városlista
2026. január 29, csütörtök - Adél

Hírek

2015. Április 17. 19:51, péntek | Helyi
Forrás: Infopapa.hu (Sz.Zs.)

Átadták a megújult Esterházy-kastélyt

Átadták a megújult Esterházy-kastélyt

A mai naptól újra látogatható a pápai Esterházy-kastély főépülete. Hosszú évek során körülbelül 3 milliárd forintból újulhatott meg a város jelképe, melynek környékén azért maradt még tennivaló.

A mai nyitóünnepség kiállításmegnyitóval kezdődött. A nyugati szárny földszintjén Nemcsics Antal színkutató, festőművész és Cziráki Lajos festőművész, grafikus, Pápa városának két meghatározó és kiemelkedő alkotójának műveiből nyílt állandó kiállítás. Az első időszaki kiállítás, a Klasszikusok randevúja címet viselő, herendi porcelánokat felvonultató tárlat pedig holnaptól lesz látható az emeleten.

A hivatalos nyitóünnepségre 17 órakor került sor a kastély udvarán. Áldozó Tamás polgármester jelentős mérföldkőnek nevezte a mai átadást, mely egy hosszú utat zár le, de csak ideiglenesen. - A hétvégén az a feladatunk, hogy kóstolgassuk a megújult kastélyt, higgyük el, hogy a miénk. Hétfőtől aztán nekiállhatunk és folytathatjuk ezt az utat, hiszen nagyon sok munka van még hátra - fogalmazott az ünnepi alkalmon a városvezető.

Lázár JánosMiniszterelnökséget vezető miniszter szerencsésnek nevezte Pápa városát, miveltörténelme összefonódott a magyar történelem elmúlt 500 évének egyik legfontosabb családjának, az Esterházy család történetével. - A múltat megérteni és megismerni kell. Egy város, melynek ilyen hagyományai vannak, büszke lehet erre a múltra és merítkezhet belőle. A 18. század Magyarországa három kiváló férfit is adott ennek a közösségnek: Esterházy Miklóst, aki Szentpéterváron képviselte a monarchiát, Esterházy Ferencet, aki az első magyar kancellárként többek közt a pápai kórház alapítója is volt, valamint Esterházy Károlyt, aki a pápai kastély építtetésének befejezője és egri érsekként az egri líceum alapítója is volt - fogalmazott a miniszter.

- Pápa kivételes adottságokkal rendelkezik - folytatta. Nemcsak Jókai, Petőfi, Nagy László vagy éppen Csoóri Sándor és a református kollégium miatt, hanem azért is, mert különleges barokk belvárossal, nagytemplommal és kastélyegyüttessel rendelkezik - mondta a miniszter, aki pártállástól függetlenül köszönetet mondott mindazoknak, akik közreműködtek a műemlék rekonstrukciójában.

A szónok szerintaz Esterházyak példája jó példa minden pápai számára a polgári felelősségvállalásról, és jó példa arra is, hogy ha az embernek vagyona van - márpedig Magyarországon nagyon sokaknak van vagyona manapság -, azoknak nemcsak elvenni kell a közösből, hanem, amikor a haza bajban van, hozzá kell járulni a haza védelméhez: ha kell, az életükkel - elsőként fegyvert ragadva -, ha kell, anyagi javakkal. Hozzátette, a mai gazdagoknak, újgazdagoknak, bankároknak van még mit tanulni a pápai Esterházyaktól.

Lázár János az ünnepséget követően a sajtó kérdésére elmondta, Áldozó Tamás polgármester a segítségét kérte az Esterházy-kastélyhoz kapcsolódó további beruházásokhoz. - A polgármester úrnak konkrét tervei vannak az egykori kovácsoltvas kapu újbóli elkészítésével kapcsolatban. Mivel elkötelezett vagyok a régi értékek helyreállításával kapcsolatban, kötelezettséget vállaltam arra, hogy a miniszterelnökséghez tartozó műemléki hivatalon keresztül 100 millió forintot a kapuzat helyreállítására a város rendelkezésére bocsátok.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 29. 07:20, csütörtök | Helyi

Üzleteket fosztogatott a 18 éves pápai fiatal

Fiatal kora ellenére meglehetősen hosszú a bűnlajstroma.

2026. Január 29. 07:00, csütörtök | Helyi

Grőber Attilával egyeztetett Molnár Bálint

Egyeztetést folytatott Grőber Attila, Pápa város polgármestere és Molnár Bálint, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselőjelöltje Pápa jelenlegi helyzetéről és a város jövőjét érintő legfontosabb kérdésekről.

2026. Január 28. 17:44, szerda | Helyi

InfoPápa Podcast - Takács Péterrel beszélgettünk helyi és országos ügyekről

Az egészségügyért felelős államtitkárral közel egyórás interjút adott az InfoPápának. A Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőjelöltje szoros eredményre számít áprilisban. Országos és helyi ügyekről is kérdeztük.

2026. Január 27. 15:33, kedd | Helyi

Reagált Lázár János kijelentésére a pápai cigányönkormányzat elnöke

Németh Richárd véleményét egy podcast beszélgetésben kérdeztük a közlekedési miniszter rasszista mondatairól.